Sort by

Michael has logged 57 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Addicted to Love

Addicted to Love

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hal

Hal

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
16
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mumford

Mumford

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Imaginary Heroes

Imaginary Heroes

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
Edit this entry  
12
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Infinitely Polar Bear

Infinitely Polar Bear

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
L.I.E.

L.I.E.

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
True Stories

True Stories

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
Gasman

Gasman

1998
×
Edit this entry  
04
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Franz Kafka's It's a Wonderful Life

Franz Kafka's It's a Wonderful Life

1993
×
Edit this entry  
03
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Multi-Facial

Multi-Facial

1995
×
Edit this entry