Sort by

Marianna has logged 255 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ice

Ice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Proxima

Proxima

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry