Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Edit this entry  
04
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jesus Town, USA

Jesus Town, USA

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
01
First Love

First Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry