• Licorice Pizza

    ½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ½

  • Dune

    ★★★★★

  • The Green Knight

    ★★½

  • Old

    ½

  • Pig

    ★★½

  • Drive My Car

    ½

  • Mank

    ★★½

  • Tenet

    ★★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ½

  • Little Women

    ½

  • Jojo Rabbit

    ½

  • Knives Out

    ★★½

  • Sound of Metal

    ½

  • Joker

    ½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ½

  • Parasite

    ½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Green Book

    ½

  • First Man

    ½

  • Avengers: Infinity War

    ½

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ½

  • Lady Bird

    ½

  • The Shape of Water

    ½

  • The Emoji Movie

    ½

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Good Time

    ½

  • It Comes at Night

    ½

  • The Disaster Artist

    ½

  • Baby Driver

    ½

  • Paterson

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ½

  • Paint Drying

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★★★

  • Over the Garden Wall

    ½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Maze Runner

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ½

  • Her

    ★★½

  • Man of Steel

    ½

  • Inside Llewyn Davis

    ½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★½

  • Skyfall

    ½

  • The Place Beyond the Pines

    ★★½

  • The Dark Knight Rises

    ½

  • Moonrise Kingdom

    ½

  • We Bought a Zoo

    ★★★★★

  • Moneyball

    ½

  • Drive

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ½

  • Avatar

    ½

  • (500) Days of Summer

    ½

  • Moon

    ★★★★★

  • The Wrestler

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Darjeeling Limited

    ★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★½