• The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

  • Editing

    ★★★

  • Cry Macho

    ★★★★

  • The Last Duel

    ★★★½

  • Dune

    ★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★½

  • Malignant

    ★★★★

  • The Card Counter

    ★★★★

  • Zeros and Ones

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★

  • Old

    ★★★★

  • Pig

    ★½

  • France

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Bergman Island

    ★★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★½

  • Annette

    ★★★★★

  • No Sudden Move

    ★★★

  • The Beta Test

    ★★½

  • Four Roads

    ★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★★

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★★

  • The Big Trim

    ★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★½

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★★½

  • All Light, Everywhere

    ★★★

  • Wild Indian

    ★★★

  • Monster Hunter

    ★★★½

  • Smiley Face Killers

    ★★★½

  • The Empty Man

    ★★★½

  • The Wolf of Snow Hollow

    ★★★

  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    ★★

  • Hubie Halloween

    ★★½

  • Nomadland

    ★½

  • Still Processing

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

    ★★★

  • Inventing the Future

    ★★★½

  • Spenser Confidential

  • All the Bright Places

    ★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★★½

  • Siberia

    ★★★★

  • Undine

    ★★★★½

  • Nasir

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Zola

    ★★★

  • Spree

    ★★★

  • Pillars

    ★★★

  • Paul Schrader: Man in a Room

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • 6 Underground

    ★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • Richard Jewell

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★

  • The Fall

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • The Day a Tree Fell

    ★★★

  • Knives Out

    ★★½

  • About Endlessness

    ★★★★

  • Martin Eden

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Anima

    ★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

  • Midsommar

    ★★