RSS feed for soph

soph has logged 120 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
14
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★½
Edit this entry  
09
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fractured

Fractured

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jesy Nelson:

Jesy Nelson: "Odd One Out"

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Vanishing

The Vanishing

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Poison Rose

The Poison Rose

2019
×
½
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Look Away

Look Away

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Bungo Stray Dogs: Dead Apple

Bungo Stray Dogs: Dead Apple

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Edit this entry