RSS feed for soph
  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★★

    ending the decade on a cinematic masterpiece

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★★½

    ironically? 5 stars. unironically? 2 stars. so im meeting in the middle

  • Hot Fuzz

    Hot Fuzz

    ★★★★½

    nothing describes my life better than when danny says "he's got this under control" as nicholas is thrown through a window

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises

    ★★★★★

    nooo don't sacrifice yourself and get blown up by a nuclear bomb you're too sexy haha

  • Batman Begins

    Batman Begins

    ★★★★

    christopher nolan please cast cillian murphy in all ur movies always

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    the mood for this movie is the guy walking behind me as i left the cinema whispering "what the fuck."

  • Braveheart

    Braveheart

    ★★★★

    english people have always been clowns just in different forms

  • Scarface

    Scarface

    ★★★★

    absolute mad lad

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

    i spent the first 3/4 of this movie wondering how it was rated an 18 then the last 10 mins happened and ... lol
    anyway margot robbie please answer my texts

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    alexa play supermassive black hole

  • Beautiful Boy

    Beautiful Boy

    ★★★

    timothee chalamet looks like what fourteen year old girls imagine boys from john green novels look like

  • Look Away

    Look Away

    spent the whole movie waiting for it to be over