Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Autumn in New York

Autumn in New York

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cleaning Lady

The Cleaning Lady

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Isabelle

Isabelle

2018
×
½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry