Sort by

Ava has logged 514 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Perfect Child of Satan

A Perfect Child of Satan

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love

Love

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Call Girl

Call Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tantrum

Tantrum

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Point Break

Point Break

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Found

Found

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vacation

Vacation

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Found

Found

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Days Like These

Days Like These

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Face: A Frat Party Massacre

Face: A Frat Party Massacre

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lux: Redux

Lux: Redux

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ann Rule Presents: The Stranger Beside Me

Ann Rule Presents: The Stranger Beside Me

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Windows

Windows

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
James White

James White

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mass of the Nazi Sex Wizard

Black Mass of the Nazi Sex Wizard

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cosmic Scrat-tastrophe

Cosmic Scrat-tastrophe

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry