Sort by

Ava has logged 67 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Russian Roulette

Russian Roulette

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
He Took His Skin Off For Me

He Took His Skin Off For Me

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rejected

Rejected

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sacrosanct

Sacrosanct

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Green

Blue Green

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Snowballs

Snowballs

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hostel

Hostel

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood of Havana

Blood of Havana

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oktapodi

Oktapodi

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ah, l'Amour

Ah, l'Amour

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Sniper

American Sniper

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Berlin Horse

Berlin Horse

1970
×
Read the review Edit this entry  
17
Psychedelic Death Vomit

Psychedelic Death Vomit

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Live Freaky! Die Freaky!

Live Freaky! Die Freaky!

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry