Ava has logged 47 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Meat Love

Meat Love

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Violet

Violet

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In God's Plan

In God's Plan

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saw

Saw

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frank

Frank

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What's Love Got To Do With It

What's Love Got To Do With It

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minions

Minions

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Noise

Noise

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bottle

Bottle

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Yearbook

Yearbook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tyranny

Tyranny

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Call for Help

A Call for Help

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doggie Heaven (Woof!)

Doggie Heaven (Woof!)

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nothing

Nothing

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crank

Crank

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry