RSS feed for Neil
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eddie Murphy: Delirious

Eddie Murphy: Delirious

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
King Lear

King Lear

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Bill

Bill

2015
×
★★
Edit this entry  
06
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Double Life of Veronique

The Double Life of Veronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Open Water

Open Water

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hamlet

Hamlet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Julius Caesar

Julius Caesar

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Shakespeare Retold: Macbeth

Shakespeare Retold: Macbeth

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shakespeare Retold: Much Ado About Nothing

Shakespeare Retold: Much Ado About Nothing

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christine

Christine

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ziggy Stardust and the Spiders from Mars

Ziggy Stardust and the Spiders from Mars

1973
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Girl

The Girl

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
10
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Misery

Misery

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
Copacabana

Copacabana

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sign o' the Times

Sign o' the Times

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Edit this entry