adam has logged 183 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Monster House

Monster House

2006
×
★★
Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Barbie as Rapunzel

Barbie as Rapunzel

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Daddy

Daddy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry