Sort by

india has logged 634 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ad Meliora

Ad Meliora

2020
×
Edit this entry  
27
Night of the Living Bread

Night of the Living Bread

1990
×
Edit this entry  
27
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
★★
Edit this entry  
26
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holes

Holes

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★
Edit this entry  
17
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
15
La luna

La luna

2011
×
Edit this entry  
15
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Slug Life

Slug Life

2018
×
Edit this entry  
07
Kitty

Kitty

2016
×
Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
Read the review Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Robots

Robots

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cat People

Cat People

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★
Read the review Edit this entry