RSS feed for Indira

Indira has logged 63 entries for horror films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dog Food

Dog Food

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Sacred

Sacred

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Revenge

Revenge

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three

Three

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fourth Man

The Fourth Man

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★½
Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cure

Cure

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Bedevilled

Bedevilled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★
Edit this entry