Sort by

Mattias Indy has logged 61 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Guest

The Guest

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stretch and Bobbito: Radio That Changed Lives

Stretch and Bobbito: Radio That Changed Lives

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Yard

The Yard

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
Edit this entry  
11
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Blowfly Park

Blowfly Park

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Call Me Lucky

Call Me Lucky

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In a Better World

In a Better World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Queen of the Desert

Queen of the Desert

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★½
Edit this entry  
30
Atomic: Living in Dread and Promise

Atomic: Living in Dread and Promise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Edit this entry  
21
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
½
Edit this entry  
21
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
Edit this entry  
29
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Wild

Wild

2014
×
★★
Edit this entry  
10
Room

Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
Edit this entry  
02
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry