2019

Mattias Indy Pettersson Mattias Indy Pettersson’s year to date

Mattias Indy’s highest rated films

  • Style Wars

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Into the Wild

    ★★★★½

  • Dead Ringers

    ★★★★½

  • Back Fork

    ★★★★

  • Into Eternity

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★

  • Lessons of Darkness

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

    ★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★

  • After Hours

    ★★★★

  • The Dirt

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★

  • Love Liza

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 115 Films watched
  • 14.4 Average per month
  • 3.5 Average per week

Milestones

First Film

Private Life

Jan 1

Last Film

The Meg

Aug 13

Genres, Countries & Languages

Drama
56 films
Thriller
39 films
Horror
29 films
Sci Fi
23 films
Action
21 films
Mystery
15 films
Crime
14 films
Documentary
14 films
Comedy
12 films
Adventure
9 films
USA
63 films
UK
14 films
Sweden
13 films
France
10 films
Canada
8 films
Japan
7 films
Germany
7 films
Denmark
5 films
China
4 films
Ireland
3 films
English
89 films
French
16 films
Swedish
14 films
Japanese
11 films
German
10 films
Spanish
7 films
Russian
4 films
Chinese
4 films
Danish
3 films
Italian
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 62

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Mattias Indy’s most liked review

Lords of Chaos

O’Boy, what an embarrassment...

Pros:
Varg is played by a Jew! Haha, I love that.

Cons:
Everything else.
It’s not a good movie just because you get the t-shirts right.

If you don’t know the story, you might enjoy this as an American teen drama with Beavis & Butt-Head elements and…

More reviews

Mattias Indy’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Nun
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Spiritual Agony

Films watched in 2019

  • The Meg
  • Kusama : Infinity
  • Passageraren
  • The Raft
  • A Score to Settle
  • Mirai
  • Skin
  • Style Wars
  • We
  • Back Fork
  • Take Me to the River
  • Klown Forever
  • Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers
  • My Son, My Son, What Have Ye Done
  • Den Fördömde
  • The Fjällbacka Murders: The Sea Gives, the Sea Takes
  • The Fjällbacka Murders: The Coast Rider
  • The Captain
  • The Wolf's Call
  • The Fjällbacka Murders: The Queen of Lights
  • The Fjällbacka Murders: Friends for Life
  • The Fjällbacka Murders: In the Eye of the Beholder
  • The Dawn Wall
  • Swedish Greasers
  • Chernobyl
  • Into Eternity
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Nowhere
  • Black Mirror: Smithereens
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Shin Godzilla
  • Dark Phoenix
  • Godzilla
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Lessons of Darkness
  • Pet Sematary
  • Pet Sematary
  • Infection
  • Tickled
  • Avengers: Infinity War
  • Her
  • The Wandering Earth
  • Queen of Hearts
  • Shoplifters
  • A Dark Song
  • Border
  • Cube Zero
  • Cube
  • Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski
  • The Quake
  • Dragged Across Concrete
  • Brawl in Cell Block 99
  • Rocky II
  • The Young Girls of Rochefort
  • Free Solo
  • Josefin Nilsson - Love Me for Who I Am
  • After Hours
  • Destroyer
  • Manhunt: Unabomber
  • The Dirt
  • Climax
  • Vampire's Kiss
  • Leaving Neverland
  • Love Liza
  • Men Buy Sex
  • Rocky
  • The Last Detail
  • Five Easy Pieces
  • Lords of Chaos
  • At Eternity's Gate
  • Polar
  • The Overnight
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Vertigo
  • The Golem
  • The Golem: How He Came into the World
  • The Golem
  • Pulse
  • The Shallows
  • Spiritual Agony
  • The Warriors
  • The Kindergarten Teacher
  • Overlord
  • Into the Wild
  • Krisha
  • Mid90s
  • RoboCop
  • The Endless
  • Spring
  • Resolution
  • Call Me by Your Name
  • Mannen under trappan
  • Cold War
  • Leave No Trace
  • Back Roads
  • Suspiria
  • The Favourite
  • Dead Ringers
  • Upgrade
  • Roma
  • Lizzie
  • The Night Comes for Us
  • The Witch in the Window
  • Revenge
  • The Predator
  • Venom
  • Nazi Overlord
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Nun
  • Possum
  • Lean on Pete
  • Halloween
  • Phantom Thread
  • Private Life

Highly rated films Mattias Indy missed

  • Parasite
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • The Farewell
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Lighthouse
  • For Sama
  • Avengers: Endgame

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more