Sort by
  • The Killer

    ★★★★½

  • Oppenheimer

    ★★★★

  • Triangle of Sadness

    ★★★★

  • Meet Me in the Bathroom

    ★★★★

  • Marcel the Shell with Shoes On

    ★★★★½

  • Memoria

    ★★★★

  • Moments Like This Never Last

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Climax

    ★★★½

  • Ryuichi Sakamoto: Coda

    ★★★★

  • The Rider

    ★★★½

  • American Honey

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Maps to the Stars

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★★

  • Argo

    ★★★★½

  • The Hurt Locker

    ★★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Michael Clayton

    ★★★★★

  • Chop Shop

    ★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Match Point

    ★★★★½

  • A Bittersweet Life

    ★★★★½

  • Me and You and Everyone We Know

    ★★★

  • Crash

    ★★★★½

  • Collateral

    ★★★★½

  • Monster

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★½

  • 25th Hour

    ★★★★★

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • The Rules of Attraction

    ★★★

  • Femme Fatale

    ★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • Sexy Beast

    ★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★½

  • High Fidelity

    ★★★★★

  • The Insider

    ★★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • The Last Days of Disco

    ★★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Nowhere

    ★★★★

  • Crash

    ★★★★½

  • Breaking the Waves

    ★★

  • The Daytrippers

    ★★★★

  • The Funeral

    ★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • Casino

    ★★★★½

  • Leaving Las Vegas

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★★

  • Strange Days

    ★★★★½

  • Safe

    ★★★★

  • Barcelona

    ★★★★

  • Exotica

    ★★★★½

  • Three Colours: Red

    ★★★★★

  • Three Colours: White

    ★★★½

  • Three Colours: Blue

    ★★★★

  • The Firm

    ★★★★

  • A Few Good Men

    ★★★★½

  • Porco Rosso

    ★★★★½

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★

  • King of New York

    ★★★★½

  • Metropolitan

    ★★★★

  • sex, lies, and videotape

    ★★★★

  • To Live and Die in L.A.

    ★★★★

  • Body Double

    ★★½

  • Rapture

    ★★★★½

  • Marathon Man

    ★★★½