Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Interview with Salvador Allende: Power and Reason

Interview with Salvador Allende: Power and Reason

1973
×
Edit this entry  
03
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Comédias do Minho

Comédias do Minho

2014
×
Edit this entry  
30
Arena

Arena

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Life Won't Last Forever

Life Won't Last Forever

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Moxie

Moxie

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★½
Edit this entry  
26
A Pleasure, Comrades!

A Pleasure, Comrades!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Edit this entry  
26
IDENTIKIT

IDENTIKIT

2016
×
Edit this entry  
26
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
25
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Casa de Lava

Casa de Lava

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Um Ramadão em Lisboa

Um Ramadão em Lisboa

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
O Ídolo

O Ídolo

2021
×
★½
Edit this entry  
14
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Nights and Weekends

Nights and Weekends

2008
×
★★½
Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Want A Dyke For President

I Want A Dyke For President

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ruby

Ruby

2019
×
Edit this entry  
08
Party Day

Party Day

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Dogs Barking at Birds

Dogs Barking at Birds

2019
×
Edit this entry  
02
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Void

Void

2017
×
Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Invisible Paradise

Invisible Paradise

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
See You Next Year

See You Next Year

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Moral Order

Moral Order

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Paula Rego: Secrets & Stories

Paula Rego: Secrets & Stories

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Chavela

Chavela

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
01
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Edit this entry