Sort by

ines has logged 218 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coco Before Chanel

Coco Before Chanel

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Birthday Girl

Birthday Girl

2001
×
★★½
Edit this entry  
24
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Stealing Silver

Stealing Silver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Naysayer

Naysayer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Be a Hero

Don't Be a Hero

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry