RSS feed for inessentials
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Our Song

Our Song

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tell It to the Judge

Tell It to the Judge

1949
×
★★½
Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Day After

The Day After

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★
Edit this entry  
28
Hog Wild

Hog Wild

1930
×
★★★★
Edit this entry  
28
Brats

Brats

1930
×
★★★
Edit this entry  
27
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Busy Bodies

Busy Bodies

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Liberty

Liberty

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Habeas Corpus

Habeas Corpus

1928
×
★★★½
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Edit this entry  
10
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pride, Prejudice and Mistletoe

Pride, Prejudice and Mistletoe

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Whitney: Can I Be Me

Whitney: Can I Be Me

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unsane

Unsane

2018
×
★½
Edit this entry  
27
The House

The House

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Return to Christmas Creek

Return to Christmas Creek

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Christmas Crush

Christmas Crush

2012
×
Edit this entry  
13
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
Christmas in the Smokies

Christmas in the Smokies

2015
×
★★½
Edit this entry