Sort by

gracie ✁ has logged 54 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
Read the review Edit this entry  
31
Double, Double, Toil and Trouble

Double, Double, Toil and Trouble

1993
×
Read the review Edit this entry  
31
Audition

Audition

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Possessor

Possessor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
After Midnight

After Midnight

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rango

Rango

2011
×
Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry