Churlie has logged 173 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Double

The Double

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
19
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Day

One Day

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry