Sort by

Molly has logged 104 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Seven Five

The Seven Five

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gleaming the Cube

Gleaming the Cube

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Maidan

Maidan

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Editor

The Editor

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wild

Wild

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Apple

The Apple

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★
Edit this entry  
18
1990: The Bronx Warriors

1990: The Bronx Warriors

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild Style

Wild Style

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Revenge of the Ninja

Revenge of the Ninja

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Roar

Roar

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
Read the review Edit this entry  
09
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Half Baked

Half Baked

1998
×
Read the review Edit this entry  
31
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cop Land

Cop Land

1997
×
★½
Read the review Edit this entry