RSS feed for 🥀 Emmeline
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Station West

Station West

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doulos: The Finger Man

Doulos: The Finger Man

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Scarlet Pimpernel

The Scarlet Pimpernel

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slick Hare

Slick Hare

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scene of the Crime

Scene of the Crime

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scene of the Crime

Scene of the Crime

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Trouble for Two

Trouble for Two

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Border Incident

Border Incident

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fallen Sparrow

The Fallen Sparrow

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ivanhoe

Ivanhoe

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rare Breed

The Rare Breed

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Made in Paris

Made in Paris

1966
×
Read the review Edit this entry  
27
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
This Property Is Condemned

This Property Is Condemned

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Losers

The Losers

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ivanhoe

Ivanhoe

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beastly

Beastly

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bounty Hunter

The Bounty Hunter

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
That Darn Cat!

That Darn Cat!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Return of Frank James

The Return of Frank James

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gun Smugglers

Gun Smugglers

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Lafayette Escadrille

Lafayette Escadrille

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jungle Bride

Jungle Bride

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Durango Kid

The Durango Kid

1940
×
★★
Read the review Edit this entry