Sort by

🥀 e m m e l i n e has logged 337 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stagecoach

Stagecoach

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Hours to Kill

Three Hours to Kill

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fighting O'Flynn

The Fighting O'Flynn

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Week-End at the Waldorf

Week-End at the Waldorf

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Our Lips Are Sealed

Our Lips Are Sealed

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Any Number Can Win

Any Number Can Win

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Killers

Killers

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Black Tulip

The Black Tulip

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Elusive Pimpernel

The Elusive Pimpernel

1950
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Started in Naples

It Started in Naples

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Texas Across the River

Texas Across the River

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Prince of Foxes

Prince of Foxes

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zorro

Zorro

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Presto

Presto

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jim Gaffigan: Noble Ape

Jim Gaffigan: Noble Ape

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Scandal in Paris

A Scandal in Paris

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sissi

Sissi

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Man with the Gun

Man with the Gun

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Death Kiss

The Death Kiss

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Moon-Spinners

The Moon-Spinners

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry