🎄 e m m e l i n e has logged 339 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Dorrit

Little Dorrit

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sarah Millican: Chatterbox Live

Sarah Millican: Chatterbox Live

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Godfathers

Three Godfathers

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Berlin Express

Berlin Express

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Miss Pinkerton

Miss Pinkerton

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kissing Bandit

The Kissing Bandit

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yolanda and the Thief

Yolanda and the Thief

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Two Smart People

Two Smart People

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Easy to Wed

Easy to Wed

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Red Dust

Red Dust

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kansas City Princess

Kansas City Princess

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rope of Sand

Rope of Sand

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Push

Push

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Murder in the Big House

Murder in the Big House

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Assassin

American Assassin

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hustle

The Hustle

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brick

Brick

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sword in the Desert

Sword in the Desert

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Having Wonderful Time

Having Wonderful Time

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Miracle

The Miracle

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
RED

RED

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Volcano

Volcano

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Backfire

Backfire

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Glass Slipper

The Glass Slipper

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Station West

Station West

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Scarlet Pimpernel

The Scarlet Pimpernel

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slick Hare

Slick Hare

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry