Sort by

🥀 e m m é has logged 585 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Destino

Destino

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Force of Arms

Force of Arms

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tin Star

The Tin Star

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Jones

Mr. Jones

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bastille Day

Bastille Day

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bao

Bao

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evil Demon Golfball from Hell!!!

Evil Demon Golfball from Hell!!!

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crooks Anonymous

Crooks Anonymous

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miss Fisher and the Crypt of Tears

Miss Fisher and the Crypt of Tears

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Parachute Jumper

Parachute Jumper

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Girls and a Sailor

Two Girls and a Sailor

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
I See a Dark Stranger

I See a Dark Stranger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flying

Flying

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bride Wore Red

The Bride Wore Red

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Soft Touch

Mr. Soft Touch

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bombers B-52

Bombers B-52

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Barbie in 'A Christmas Carol'

Barbie in 'A Christmas Carol'

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Sapphire

Sapphire

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nutcracker

The Nutcracker

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry