RSS feed for 🥀 Emmeline
  • A Simple Favor

    A Simple Favor

    ★★★

    Eh, this film was not totally for me. It was v stylish, obviously, but it was long and kind of spun out of control multiple times along the way. I do think it’s interesting when mystery/detective tales tell a story from one character’s perspective, only to later reveal that it wasn’t the full truth.

    Blake Lively has this magnetism about her and A Simple Favor clearly played into that natural charisma she possesses. However, I don’t like Ms. Kendrick much and though Henry Golding is beautiful, bless him, he’s a dreadful human here (as are all the characters).

  • No Man of Her Own

    No Man of Her Own

    ★★★½

    2019 Noirvember No. 11

    Well, this film was both incredibly gripping and also had rather slow moments. I tried watching it a very long time ago, but I couldn’t quite catch the tone and gave up. 

    The narration about the house pleasantly reminded me of, “Last night I dreamt I went to Manderley again...” from Rebecca. And Barbara Stanwyck could do steely resolve like no other actress and she perfectly portrayed Helen/Patrice going through each pivotal decision for the sake of…

  • Station West

    Station West

    ★★★

    I didn’t honestly understand the big criminal conspiracy until the end, but the sharply delivered dialogue and that genuinely violent fistfight near the beginning made this quite an entertaining western. Jane Greer had so much bite, Dick Powell didn’t annoy me, and the supporting cast (Burl Ives, Agnes Moorehead, Raymond Burr, Guinn Williams, Regis Toomey, etc.) was solid.

  • Doulos: The Finger Man

    Doulos: The Finger Man

    ★★★½

    Remember when I hated Un Flic and swore off Melville? Well, then I came across Jean-Paul Belmondo and he’s cute, so here I am.

    I’d like gangster pictures like this so much more if the women were less disposable. For example, Silien beats Thérèse fairly early in the film and that immediately ruined everything for me. Yes, it’s a film about *surprise* criminals. But I just can’t enjoy a story unless I can be invested in the characters and I can’t…

  • The Scarlet Pimpernel

    The Scarlet Pimpernel

    ★★★★

    It was a great honor to introduce a dear friend to this absolute masterpiece. And honestly, the coziest Saturday morning watch. It’s so absurd and delightful...an oh-so-enjoyable rubbish 1980s British TV film that was clearly made for us.

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★

    Brush your teeth. Now boom! orange juice. THAT’S LIFE!!

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★

    Can we talk about John Mulaney’s perfect impression of Harrison Ford in The Fugitive tho?

  • Slick Hare

    Slick Hare

    ★★★½

    I loved that Sinatra, Sydney Greenstreet, Carmen Miranda, Ray Milland, and Bogie were all in this. But was that supposed to be Ms. Bacall at the end?

  • Dark Passage

    Dark Passage

    ★★★

    2019 Noirvember No. 10

    Betty Joan Perske archly asking, “Have I done anything wrong, officer?” WHO IS SHEEEE.

    Bogart & Bacall didn’t have the fiery onscreen chemistry here that they did working with Howard Hawks in The Big Sleep or To Have and Have Not, but I adore Lauren so, so, so much.

    And this film is absolutely bananas. The first act is shot first-person because Lady in the Lake made that perspective seem extremely stylish just a year before. Plastic surgery is…

  • Scene of the Crime

    Scene of the Crime

    ★★★★

    Look, this film is just FOR ME. Like it's an adorable police drama and I love it so much.

  • Scene of the Crime

    Scene of the Crime

    ★★★★

    2019 Noirvember No. 9

    This was a very decent film and my brain kept repeating *VAN JOHNSON CUTE* the whole time so it's getting 4 stars! It seems that MGM Noir wasn't quite as hard boiled as anything happening at Warner or RKO, but I kind of loved it for that. Though there's murder and shootouts and rough fights, the characters are all more human than typical for the genre. Obviously I was obsessed with Van Johnson's performance, but also Gloria DeHaven's an exquisite femme fatale and I even liked Tom Drake!

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

    The Two Towers has some of my favorite battle scenes and some really scrappy fights. It's all underdogs all the time in Middle Earth! Also, my man Faramir shows up with his tragic backstory and I fall head over heels every time. He is just a noble soft boy who wants to be loved!