Sort by

ryan has logged 358 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Martian

The Martian

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
★★
Edit this entry  
31
Aferim!

Aferim!

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Django

Django

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
Chop Shop

Chop Shop

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Joy

Joy

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★½
Edit this entry  
23
Faults

Faults

2014
×
★★
Edit this entry  
22
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★½
Edit this entry  
21
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mustang

Mustang

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The New Girlfriend

The New Girlfriend

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★½
Edit this entry  
09
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
Life

Life

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
The Walk

The Walk

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
½
Edit this entry  
30
The Connection

The Connection

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Steve Jobs: The Man in the Machine

Steve Jobs: The Man in the Machine

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
28
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Amy

Amy

2015
×
★★½
Edit this entry