Sort by

#1 gizmo fan has logged 287 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
30
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
30
Judy

Judy

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The Titan

The Titan

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Luce

Luce

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Share

Share

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Serenity

Serenity

2019
×
★½
Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★½
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
Volver

Volver

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Cousins

Cousins

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jellywolf

Jellywolf

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bombay Beach

Bombay Beach

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry