RSS feed for katie
  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    1. this movie is filled to the BRIM with the hottest men
    2. jeremy strong is doing the best kevin spacey impression i've ever heard
    3. michelle dockery PLEASE STEP ON MY FACE
    4. i want to nurture and protect colin farrel and his lads 
    5. gay hugh grant wanting to fuck charlie hunnam... yeah

  • The Ascent

    The Ascent

    ★★★★★

    maybe the most devastatingly beautiful film I've ever seen

  • Paris Is Burning

    Paris Is Burning

    ★★★★½

    let's exchange the experience 

  • Shadows

    Shadows

    ★★★½

    "That's what I’m trying to do every day in this crazy rat race, man. Is, I got to be me."- Nick Kroll as Gil Faizon in Oh, Hello on Broadway- John Cassavetes in Shadows.

  • Color Out of Space

    Color Out of Space

    ★★★½

    SLAM DUNK

  • Landline

    Landline

    ★★★★★

    I thought I was okay and then Sister by Angel Olsen started playing and then I realized I want to scream and cry and be loved and get over you and die... fuck this movie for being everything I've been feeling for the past month

  • Jenny Slate: Stage Fright

    Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★½

    BORN WITH THE HORNINESS OF A 57 YEAR OLD DIVORCÉE WHO'S LIKE "MAMA LOVES TO FUCK... WHO'S UP? TICK TOCK, ROMEO. LET'S GO"

  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    ★★

    filmbros be like
    "what did jack do?" is the greatest film of the decade (and yes this counts as a feature length film) and spoke to me on a deep emotional level. i am crying so hard

  • Honeyland

    Honeyland

    ★★½

    when it's focusing on the main lady and her bees (and her cats!), this is wonderful. unfortunately though, this documentary spends too much time on her neighbors, mostly the annoying men and their annoying male children. i'm exhausted

  • The King of Comedy

    The King of Comedy

    ★★★★½

    todd phillips is rupert pupkin

  • 1917

    1917

    ★★

    would rather watch dunkirk on an ipod nano

  • Carlito's Way

    Carlito's Way

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    would do literally anything to have al pacino break down my door just to have sex with me