Sort by

Dan has logged 486 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mr. Miracle

Mr. Miracle

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kristin's Christmas Past

Kristin's Christmas Past

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
Gambit

Gambit

1966
×
★★★½
Edit this entry  
21
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pete's Christmas

Pete's Christmas

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Finding Mrs. Claus

Finding Mrs. Claus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Angels and Ornaments

Angels and Ornaments

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Northpole

Northpole

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Paper

The Paper

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Pyramid

The Pyramid

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Baby's First Christmas

Baby's First Christmas

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Peter Pan Live!

Peter Pan Live!

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Feast

Feast

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Duel in the Sun

Duel in the Sun

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Torture Garden

Torture Garden

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Car

The Car

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spine Tingler! The William Castle Story

Spine Tingler! The William Castle Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Thanksgiving House

The Thanksgiving House

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Finding Christmas

Finding Christmas

2013
×
★½
Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Cookie Cutter Christmas

A Cookie Cutter Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Trading Christmas

Trading Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry