Sort by

Dan has logged 69 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The November Man

The November Man

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scarecrows

Scarecrows

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Splinter

Splinter

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deranged

Deranged

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alone With Her

Alone With Her

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shocker

Shocker

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Evidence

Evidence

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
When the Game Stands Tall

When the Game Stands Tall

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marvel One-Shot: Item 47

Marvel One-Shot: Item 47

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
Chillerama

Chillerama

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cold Prey II

Cold Prey II

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The 50 Best Horror Movies You've Never Seen

The 50 Best Horror Movies You've Never Seen

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Passenger 57

Passenger 57

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Detention

Detention

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Madman

Madman

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fog

The Fog

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
Drive-In Massacre

Drive-In Massacre

1976
×
Read the review Edit this entry  
13
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prison Girls

Prison Girls

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cold Prey

Cold Prey

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Legend of Beaver Dam

The Legend of Beaver Dam

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dinosaur Island

Dinosaur Island

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Not of This Earth

Not of This Earth

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry