• Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • The Cat and the Canary

    ★★★★

  • The Unknown

    ★★★★★

  • Wings

    ★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★½

  • The Kid Brother

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Faust

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • The Big Parade

    ★★★★½

  • The Freshman

    ★★★★½

  • Gus Visser and His Singing Duck

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • The Phantom of the Opera

  • Seven Chances

  • Greed

    ★★★★½

  • Diagonal Symphony

  • Waxworks

    ★★★

  • The Navigator

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Our Hospitality

  • Three Ages

    ★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★

  • Felix in Hollywood

  • Safety Last!

    ★★★★½

  • The Love Nest

  • The Balloonatic

    ★★★★

  • Day Dreams

    ★★★½

  • The Electric House

    ★★★½

  • Häxan

    ★★★★

  • The Frozen North

  • The Blacksmith

  • Nanook of the North

  • My Wife's Relations

  • Cops

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Paleface

    ★★★½

  • Kodachrome Color Motion Picture Tests

  • The Boat

  • The Play House

  • Dreams of the Rarebit Fiend: The Pet

    ★★★

  • Dreams of the Rarebit Fiend: Bug Vaudeville

    ★★½

  • Flip's Circus

    ★★½

  • Gertie on Tour

    ★½

  • The Centaurs

    ★★

  • Dreams of the Rarebit Fiend: The Flying House

    ★★★½

  • Rhythm 21

  • The Goat

  • The High Sign

  • Hard Luck

  • The Haunted House

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★½

  • Neighbors

  • The Scarecrow

    ★★★★½

  • Convict 13

  • Way Down East

    ★★★★

  • One Week

  • The Penalty

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Just Neighbors

  • Spring Fever

  • Young Mr. Jazz

  • A Sammy in Siberia

    ★★½

  • Next Aisle Over

    ★★★

  • The Cook

    ★★★½

  • The Sinking of the Lusitania

    ★★★½

  • Good Night, Nurse!

    ★★★

  • Moonshine

    ★★½

  • The Bell Boy

    ★★★½

  • Out West

    ★★★