Sort by

Luke has logged 324 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Moonfall

Moonfall

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
13
Movie 43

Movie 43

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prey

Prey

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Holy Emy

Holy Emy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★
Edit this entry  
05
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★½
Edit this entry  
30
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Courage Under Fire

Courage Under Fire

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
South Park the Streaming Wars Part 2

South Park the Streaming Wars Part 2

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boss

The Boss

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★
Edit this entry  
05
Pan

Pan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Polar

Polar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★½
Edit this entry  
03
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sun, Hay, Berries

Sun, Hay, Berries

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry