Sort by

Luke has logged 47 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Queen

The Queen

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Jibaro

Love, Death & Robots: Jibaro

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Mason's Rats

Love, Death & Robots: Mason's Rats

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Swarm

Love, Death & Robots: Swarm

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Kill Team Kill

Love, Death & Robots: Kill Team Kill

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anna

Anna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Banger Sisters

The Banger Sisters

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★
Edit this entry  
14
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★½
Edit this entry  
14
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Story

Love Story

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Sessions

The Sessions

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fear

Fear

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★½
Edit this entry