Sort by

amanda has logged 43 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
Edit this entry  
26
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
Death of the Sound Man

Death of the Sound Man

2017
×
Edit this entry  
26
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Flatscreen

Flatscreen

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casa De Mi Padre

Casa De Mi Padre

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Intervention

The Intervention

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dog

Dog

2001
×
Edit this entry  
04
Behind the Scenes of 'Y tu mamá también'

Behind the Scenes of 'Y tu mamá también'

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Making 'Cleaver'

Making 'Cleaver'

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry