Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Edit this entry  
17
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Alone

Alone

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Beast

The Beast

1975
×
★★★
Edit this entry  
11
The Witches' Sabbath

The Witches' Sabbath

1988
×
★★
Edit this entry  
11
The Green Room

The Green Room

1978
×
★★½
Edit this entry  
10
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Love Letters of a Portuguese Nun

Love Letters of a Portuguese Nun

1977
×
★★½
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Don't Deliver Us from Evil

Don't Deliver Us from Evil

1971
×
★★
Edit this entry  
07
Marquis de Sade: Justine

Marquis de Sade: Justine

1969
×
★★
Edit this entry  
05
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★½
Edit this entry  
02
Suzaku

Suzaku

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Dogman

Dogman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Terrifier

Terrifier

2016
×
½
Edit this entry  
28
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Peppermint Frappe

Peppermint Frappe

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Retribution

Retribution

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Succubus

Succubus

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★½
Edit this entry  
09
Shadowless Sword

Shadowless Sword

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★
Edit this entry  
04
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★
Edit this entry  
04
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★
Edit this entry  
03
The River

The River

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Edit this entry  
29
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
Edit this entry  
24
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
The Eel

The Eel

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
When Night Is Falling

When Night Is Falling

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blind Beast

Blind Beast

1969
×
★★★
Edit this entry  
12
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★½
Edit this entry