• Nosferatu the Vampyre

    Nosferatu the Vampyre

    ★★★★½

    Werner Herzog’s 1979 remake of F.W. Murnau’s 1922 silent classic. One of the best filmed adaptations of Bram Stoker’s Dracula with a great performance by Klaus Kinski as the sad and lonely Count who's cursed by his immortality.

  • Damien: Omen II

    Damien: Omen II

    ★★★

    A couple adopt their nephew who is an orphan, unaware that he is the son of Satan. A decent sequel that's inferior to the creepy Richard Donner original.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★★

    Dario Argento's surreal horror masterpiece about an American ballet student who goes to study in Germany and as soon as she walks out of the airport her life becomes a living nightmare. Still packs a punch 44 years later with its amazing lighting, score, set design, scope cinematogrophy, and storyline.

  • The Omen

    The Omen

    ★★★★

    An American Ambassador living in England secretly adopts a child and soon after it's 5th birthday people around him start dying in the strangest ways. A horror classic and probably my favorite Richard Donner film.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★

    A scientist discovers a formula to become invisible, unaware that the side effect is insanity. Another Universal classic from the man who gave us the original Frankenstein.

  • The Wolf Man

    The Wolf Man

    ★★★★

    Universal monster classic with a great cast and atmosphere.

  • La Jetée

    La Jetée

    ★★★★

    After World War III in a society where the survivors live underground, scientists find a way to travel though time. They send a man to different years in the past and the future to collect information that can benefit the present. Interesting experimental sci-fi short film that inspired 12 Monkeys.

  • Misha and the Wolves

    Misha and the Wolves

    ★★★★

    Documentary about a Belgian immigrant in a small town in Massachusetts, who said that after her parents were arrested by the Nazis, she was taken in by a Catholic family to hide her Jewish identity. One day she decides to find her real parents by walking from Belgium to Germany during WWII and is befriended by wolves. When her life story becomes a book, not everything is what it seems. This was good, with lots of twists and turns.

  • Creature from the Black Lagoon

    Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

    An expedition to the Amazon discovers a prehistoric human-fish hybrid who reeks havok upon the scientists who are trying to capture him. Not one of my favorite Universal monster films, but still good.

  • The Mummy

    The Mummy

    ★★★★

    Very good early horror film with an excellent and creepy performance from Boris Karloff.

  • Drácula

    Drácula

    ★★★★

    Spanish version that was filmed at the same time as the Todd Browning/Bela Lugosi English version. An interesting companion piece that’s just as good.

  • A White, White Day

    A White, White Day

    ★★★½

    After the tragic death of his wife, an Icelandic police officer tries to move on with his life. Things don't go as planned when he discovers some items in a box that belonged to his late wife that reveal certain things about her that he was never aware of. This was good, but I would have liked it more with some editing.