RSS feed for InSession Film -
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gemini

Gemini

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roxanne, Roxanne

Roxanne, Roxanne

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Benny & Joon

Benny & Joon

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reds

Reds

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Family

In the Family

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Mute

Mute

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Polka King

The Polka King

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Permission

Permission

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry