RSS feed for InSession Film -

InSession Film - has logged 28 entries for films released in the 1970s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★
Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry