RSS feed for InSession Film -

InSession Film - has logged 48 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Ran

Ran

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reds

Reds

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Willow

Willow

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Glory

Glory

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Beast of War

The Beast of War

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rambo III

Rambo III

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Final Countdown

The Final Countdown

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry