RSS feed for InSession Film -

InSession Film - has logged 170 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
22 July

22 July

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bubble

Bubble

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beast

Beast

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gemini

Gemini

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
Read the review Edit this entry  
05
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Detroit

Detroit

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry