RSS feed for InSession Film -

InSession Film - has logged 749 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cargo

Cargo

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fast Food Nation

Fast Food Nation

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beast

Beast

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ran

Ran

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Bag of Marbles

A Bag of Marbles

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Journey's End

Journey's End

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
6 Balloons

6 Balloons

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Match

First Match

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Come Sunday

Come Sunday

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roxanne, Roxanne

Roxanne, Roxanne

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Benny & Joon

Benny & Joon

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry