RSS feed for InSession Film -

InSession Film - has logged 125 entries for mystery films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bubble

Bubble

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beast

Beast

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gemini

Gemini

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Mute

Mute

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sense of an Ending

The Sense of an Ending

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry