RSS feed for InSession Film -
  • John McEnroe: In the Realm of Perfection

    John McEnroe: In the Realm of Perfection

    ★★★★

    Fascinating documentary. I'm so glad this was my last film of our 2018 campaign. It was a phenomenal year for documentaries and this does nothing to sway that notion. Great and experimental film about time, movement and the examination of perfection.

  • On the Basis of Sex

    On the Basis of Sex

    ★★★

    ON THE BASIS OF SEX is very conventional in its storytelling, but it's charming as hell and I loved the performances. Armie Hammer is especially as his most charismatic, and I'm completely here for it.

  • Hereditary

    Hereditary

    The first two acts is one of the very best films of 2018. The final act sadly does not work for me. But Alex Wolff is even more captivating than I remembered, and I already loved his performance here. I know this will get me in trouble with Film Twitter, but I think he's better than Collette.

  • Isle of Dogs

    Isle of Dogs

    ★★★★

    Still very much love this film. It's not my favorite Anderson subjectively, but I admire the hell out of it objectively. Great film about compassion and the intricacies of interpretation.

  • Stan & Ollie

    Stan & Ollie

    ★★★½

    STAN & OLLIE oozes with charm and humor, but most of all it’s a heartfelt love letter to an iconic comedy duo. Steve Coogan and John C. Reilly give committed performances that capture a striking chemistry of their own. It may not all work narratively but an easy recommendation.

    Hear our full review on #307.

  • Border

    Border

    ★★★½

    One of the strangest movies I've seen in the last year or two. Between this and THE LURE, it's clear that American filmmakers need to up their game in the "let's get weird" section of cinema.

    On a more serious note, Eva Melander is phenomenal.

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★★

    BIRD BOX is a film that wears its metaphors on its sleeves, but does so proudly and with conviction. It may not all work in the end but I admire what it was aiming for, especially because of Sandra Bullock, who is absurdly good. Easily one of her best performances yet.

  • 1985

    1985

    ★★★★

    1985 is stunningly good. What an incredible, complex, and emotionally arresting film. Cory Michael Smith gives a striking performance full of nuance and poignancy. And freakin Michael Charles Chiklis is staggeringly remarkable as a forceful father who has some compelling moments of vulnerabilities (good lord does he have some great reactionary moments). Also loved Yen Tan’s patient but stirring direction.

    Easily one of the more surprising films of 2018.

  • Rampage

    Rampage

    I'd like to thank HBO and my son for allowing me to witness this atrocity.

  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

    One of the most beautiful films of 2018. It's a breathtaking love story that maintains an engrossing and hypnotic romanticism throughout - all while tackling racial injustice and the intimate effect that has personally on those who have to deal with it in their daily lives. The cinematography is lush and heavenly, Nicholas Britell's score is egregious in every way and the performances are astounding all around. BEALE STREET is Barry Jenkins at the very top of his game and we're lucky to experience it.

  • Christopher Robin

    Christopher Robin

    ★★★

    A cute and fun film. Eeyore for Best Supporting Character in 2018.

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★½

    I loved AQUAMAN. Its not without its flaws, but it's visually a stunner. The VFX and color palette is unlike any other superhero film we've seen recently. Nicole Kidman gives a performance that arguably doing more work than Jason Mamoa (who I love and is really fun here). Those early scenes are vital to the film work emotionally and her presence lingers even when she's not on screen. Rupert Gregson-Williams is the unsung hero - his score is really exciting. This was one of the better surprises I had in 2018.