2015

InSession Film - JD Duran InSession Film - JD Duran’s year in review

InSession Film -’s highest rated films

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Warrior

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Red Army

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Unforgiven

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 330 Films watched
  • 27.5 Average per month
  • 6.3 Average per week

Milestones

First Film

Force Majeure

Jan 1

Most Watched

The Empire Strikes Back

3 times

Return of the Jedi

twice

Star Wars

twice

Last Film

Tom at the Farm

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
176 films
Thriller
86 films
Comedy
84 films
Action
74 films
Adventure
72 films
Sci Fi
59 films
Crime
42 films
Romance
30 films
Documentary
30 films
Mystery
26 films
USA
261 films
UK
55 films
France
34 films
Germany
17 films
Canada
12 films
Australia
8 films
Italy
7 films
Belgium
6 films
Ireland
5 films
Sweden
4 films
English
314 films
French
31 films
Spanish
18 films
German
18 films
Italian
16 films
Russian
12 films
Japanese
6 films
Turkish
5 films
Chinese
4 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

InSession Film -’s most liked review

Inherent Vice

★★★★½

You should see this movie. Like this weekend.

More reviews

InSession Film -’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Surviving D-Day

Films watched in 2015

  • Tom at the Farm
  • Bone Tomahawk
  • Buzzard
  • Concussion
  • Legend
  • Joy
  • The Big Short
  • Carol
  • Star Wars: The Force Awakens
  • A Walk in the Woods
  • The Peanuts Movie
  • Heart of a Dog
  • Heaven Knows What
  • Macbeth
  • In the Heart of the Sea
  • The Keeping Room
  • Eden
  • World of Tomorrow
  • Chi-Raq
  • Love
  • Junun
  • Return of the Jedi
  • Brooklyn
  • The Empire Strikes Back
  • Night Owls
  • I'll See You in My Dreams
  • Seymour: An Introduction
  • Listen to Me Marlon
  • The Late Show
  • Star Wars
  • Creed
  • The Good Dinosaur
  • Spotlight
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Assassin
  • Victoria
  • The Great Dictator
  • Shaun the Sheep Movie
  • Room
  • Suffragette
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • The Town
  • Burnt
  • Youth
  • The Seven Five
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Amy
  • Spectre
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Truth
  • Tangerine
  • You Only Live Twice
  • Thunderball
  • Goldfinger
  • From Russia with Love
  • Our Brand Is Crisis
  • Night of the Living Dead
  • Dr. No
  • Goosebumps
  • The Royal Tenenbaums
  • Bridge of Spies
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • Steve Jobs
  • I Am Chris Farley
  • Beasts of No Nation
  • When Marnie Was There
  • Crimson Peak
  • The Third Man
  • 99 Homes
  • The Nightmare Before Christmas
  • Knock Knock
  • The Maltese Falcon
  • Pan
  • All That Jazz
  • Goodnight Mommy
  • Infinitely Polar Bear
  • Mississippi Grind
  • Traffic
  • The Martian
  • Pawn Sacrifice
  • The Walk
  • Glen Campbell: I'll Be Me
  • Sicario
  • Hotel Transylvania 2
  • Everest
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • 7 Chinese Brothers
  • Grandma
  • Steve Jobs: The Man in the Machine
  • Black Mass
  • Queen of Earth
  • Meru
  • Bonnie and Clyde
  • Call Me Lucky
  • The Visit
  • Good Kill
  • Unbreakable
  • Phoenix
  • Mistress America
  • Z for Zachariah
  • The Diary of a Teenage Girl
  • A Separation
  • Warrior
  • Unfriended
  • The End of the Tour
  • Digging for Fire
  • Certified Copy
  • Far from the Madding Crowd
  • The Gift
  • The Look of Silence
  • Cop Car
  • Project Nim
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Straight Outta Compton
  • The Stanford Prison Experiment
  • Irrational Man
  • Margin Call
  • The Interrupters
  • The Arbor
  • Fantastic Four
  • National Lampoon's Vacation
  • Vacation
  • A Prophet
  • Let Me In
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Tree of Life
  • Meek's Cutoff
  • Rabbit Hole
  • The Wolfpack
  • 7 Days in Hell
  • Dogtooth
  • Pixels
  • Southpaw
  • Never Let Me Go
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Overnight
  • Mr. Holmes
  • The Kids Are All Right
  • The Ghost Writer
  • The Artist
  • Inside Job
  • Incendies
  • Trainwreck
  • Ted 2
  • Laggies
  • Ant-Man
  • Creep
  • The Face of an Angel
  • Minions
  • McFarland, USA
  • Sex, Lies, and Videotape
  • Out of Sight
  • Back to the Future
  • Solaris
  • Cool Hand Luke
  • Independence Day
  • Timbuktu
  • Terminator Genisys
  • Magic Mike XXL
  • Manglehorn
  • Dope
  • Soaked in Bleach
  • Clouds of Sils Maria
  • Danny Collins
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Inside Out
  • The DUFF
  • Slow West
  • Red Army
  • Faults
  • Up
  • Hot Girls Wanted
  • Jurassic World
  • Finding Nemo
  • Love & Mercy
  • Ernest & Celestine
  • Homeless
  • Ratatouille
  • Spy
  • Poltergeist
  • Point Break
  • Poltergeist
  • Girlhood
  • Aloha
  • Kung Fury
  • The Towering Inferno
  • WALL·E
  • Surviving D-Day
  • San Andreas
  • The Empire Strikes Back
  • Tomorrowland
  • Pitch Perfect 2
  • Lethal Weapon
  • Mad Max: Fury Road
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2

See all 330

Highly rated films InSession Film - missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Heneral Luna
  • And Then There Were None

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more