2017

InSession Film - JD Duran InSession Film - JD Duran’s year in review

InSession Film -’s highest rated films

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Big City

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • Spider-Man 2

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Jane

    ★★★★½

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Columbus

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 251 Films watched
  • 20.9 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

The Love Witch

Jan 1

Most Watched

Dunkirk

twice

Last Film

Rat Film

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
176 films
Thriller
52 films
Comedy
46 films
Action
42 films
Romance
38 films
Sci Fi
33 films
Adventure
29 films
Crime
28 films
History
25 films
Fantasy
25 films
USA
197 films
UK
47 films
France
23 films
Canada
16 films
Germany
14 films
Italy
7 films
Japan
6 films
Belgium
6 films
India
6 films
Spain
5 films
English
224 films
French
25 films
Spanish
24 films
German
18 films
Italian
10 films
Japanese
7 films
Chinese
6 films
Russian
6 films
Korean
5 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

InSession Film -’s most liked review

Dunkirk

★★★★★

The final sequence of Tom Hardy and his Spitfire will go down as one of my favorite scenes of the decade. The imagery on display there took my breath away.

Full review on Episode 231, coming soon.

More reviews

InSession Film -’s most liked list

Ranking A24

As is with most rankings, this is a combination of both objective and subjective perspectives.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Transformers: The Last Knight
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Battle of Britain

Films watched in 2017

  • Rat Film
  • Crown Heights
  • Call Me by Your Name
  • Dawson City: Frozen Time
  • Molly's Game
  • Downsizing
  • Lucky
  • Wonder Wheel
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Human Flow
  • Darkest Hour
  • Jane
  • BPM (Beats per Minute)
  • Princess Cyd
  • The Square
  • The Disaster Artist
  • Last Flag Flying
  • The Room
  • LA 92
  • The Post
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Shape of Water
  • The Breadwinner
  • Wonder
  • Icarus
  • Coco
  • Lady Bird
  • Mudbound
  • I, Tonya
  • Justice League
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Murder on the Orient Express
  • Wonderstruck
  • Goodbye Christopher Robin
  • The Florida Project
  • The Only Living Boy in New York
  • Thor: Ragnarok
  • Loving Vincent
  • Brawl in Cell Block 99
  • Only the Brave
  • Columbus
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Raw
  • Atomic Blonde
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Victoria & Abdul
  • Gerald's Game
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Foreigner
  • Charulata
  • Spielberg
  • American Made
  • Super Dark Times
  • The Little Hours
  • Blade Runner 2049
  • Landline
  • Blade Runner
  • Battle of the Sexes
  • Brad's Status
  • Stronger
  • Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Mulan
  • Despicable Me 3
  • The Age of Adaline
  • mother!
  • Rosemary's Baby
  • The Trip to Spain
  • Willow
  • Stand by Me
  • Patti Cake$
  • Score: A Film Music Documentary
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Ingrid Goes West
  • Good Time
  • Maudie
  • Logan Lucky
  • Band Aid
  • No Country for Old Men
  • There Will Be Blood
  • Brigsby Bear
  • Wind River
  • Beatriz at Dinner
  • To the Bone
  • The Lives of Others
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Eastern Promises
  • The Big City
  • The Glass Castle
  • Short Term 12
  • Away from Her
  • Wakefield
  • Persepolis
  • This Is England
  • Train to Busan
  • Detroit
  • Dunkirk
  • The Wall
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • The Incredible Jessica James
  • A Ghost Story
  • The World of Apu
  • Captain America: Civil War
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • The Fifth Element
  • I'm Not There.
  • The Lovers
  • Dunkirk
  • Tora! Tora! Tora!
  • The Prestige
  • The Battle of Britain
  • Stardust
  • The Big Sick
  • Aparajito
  • War for the Planet of the Apes
  • The Hero
  • Rise of the Planet of the Apes
  • The Battle of Midway
  • No End in Sight
  • 3:10 to Yuma
  • Moana
  • Pather Panchali
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Promise
  • Spider-Man 2
  • The Beguiled
  • The Bad Batch
  • Baby Driver
  • Okja
  • Transformers: The Last Knight
  • Song to Song
  • Cars 3
  • The Book of Henry
  • The Naked Kiss
  • Safety Not Guaranteed
  • Wilson
  • My Cousin Rachel
  • Lovesong
  • It Comes at Night
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Wonder Woman
  • Monster
  • Your Name.
  • A Streetcar Named Desire
  • War Machine
  • The Son's Room
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • A Quiet Passion
  • Paris, Texas
  • Alien: Covenant
  • The Untouchables
  • Frantz
  • Their Finest
  • Sideways
  • Alien
  • Prometheus
  • My Life as a Zucchini
  • The Girl with All the Gifts
  • Alien³
  • The Red Turtle
  • Death Proof
  • Gifted
  • Colossal
  • The Circle
  • Free Fire
  • The Silence of the Lambs
  • The Lost City of Z
  • Tramps
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Personal Shopper
  • The Gold Rush
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Sunset Boulevard
  • The Fate of the Furious
  • The Zookeeper's Wife
  • Win It All
  • T2 Trainspotting
  • Umberto D.
  • 28 Days Later
  • Gone Baby Gone
  • Salt and Fire
  • Five Came Back
  • I Vitelloni
  • Ghost in the Shell
  • Power Rangers
  • Transformers
  • Enchanted
  • Ghost in the Shell
  • Bitter Rice
  • Life
  • The Sense of an Ending
  • Julieta
  • The Many Adventures of Winnie the Pooh
  • A United Kingdom
  • Pete's Dragon
  • Bicycle Thieves
  • Beauty and the Beast
  • Beauty and the Beast
  • Michael Clayton
  • Rome, Open City
  • Kong: Skull Island
  • The Salesman
  • Rear Window

See all 251

Highly rated films InSession Film - missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • One Cut of the Dead
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • The Work

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more