2018

InSession Film - JD Duran InSession Film - JD Duran’s year to date

InSession Film -’s highest rated films

  • M

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Faces Places

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Man Push Cart

    ★★★★½

  • Blindspotting

    ★★★★½

  • Leave No Trace

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Winter's Bone

    ★★★★½

  • Hearts Beat Loud

    ★★★★½

  • Beast

    ★★★★½

  • High and Low

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 170 Films watched
  • 21.2 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

All the Money in the World

Jan 5

Most Watched

Deadpool 2

twice

Last Film

BlacKkKlansman

Aug 14

Genres, Countries & Languages

Drama
104 films
Comedy
46 films
Thriller
45 films
Action
41 films
Adventure
36 films
Sci Fi
31 films
Romance
20 films
Crime
19 films
Mystery
18 films
Fantasy
18 films
USA
131 films
UK
32 films
France
19 films
Japan
14 films
Germany
12 films
Canada
7 films
Belgium
3 films
China
3 films
Czechia
3 films
Italy
3 films
English
149 films
French
22 films
Japanese
13 films
German
12 films
Spanish
10 films
Russian
8 films
Arabic
4 films
Czech
3 films
Italian
3 films
Swedish
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

InSession Film -’s most liked review

Phantom Thread

★★★★½

Paul Thomas Anderson is a God and I worship at his throne.

More reviews

InSession Film -’s most liked list

Ranking Wes Anderson

My post-Isle of Dogs ranking, but I need to re-watch Isle of Dogs before truly feeling great about this.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The 15:17 to Paris
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Barbaro

Films watched in 2018

  • BlacKkKlansman
  • Malcolm X
  • The Meg
  • The Science of Sleep
  • Man Push Cart
  • Bubble
  • Love After Love
  • Bug
  • Geostorm
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Clean
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • A Prairie Home Companion
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Little Children
  • Shortbus
  • Blindspotting
  • For Your Consideration
  • Inside Man
  • Notes on a Scandal
  • Volver
  • Stranger Than Fiction
  • Leave No Trace
  • Eighth Grade
  • Disobedience
  • Woman Walks Ahead
  • Three Identical Strangers
  • The Fountain
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Beirut
  • Sorry to Bother You
  • The Proposition
  • Winter's Bone
  • Foxtrot
  • The Queen
  • Ant-Man and the Wasp
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Loveless
  • Mission: Impossible
  • Alex Strangelove
  • Set It Up
  • Sicario: Day of the Soldado
  • V for Vendetta
  • The Yakuza
  • Won't You Be My Neighbor?
  • The Child
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Hearts Beat Loud
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Cargo
  • Fast Food Nation
  • Incredibles 2
  • Hereditary
  • Ocean's Eight
  • The Tale
  • M
  • American Animals
  • Beast
  • Mary and the Witch's Flower
  • The Last King of Scotland
  • High and Low
  • Interstellar
  • Babel
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Rider
  • First Reformed
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Game Night
  • Deadpool 2
  • Revenge
  • Dial M for Murder
  • Ran
  • Vertigo
  • Inside Out
  • Deadpool 2
  • Mildred Pierce
  • A Bag of Marbles
  • Journey's End
  • Young Adult
  • Tully
  • Barbaro
  • Kodachrome
  • Avengers: Infinity War
  • Dude
  • The Avengers
  • Borg vs McEnroe
  • 6 Balloons
  • Sanjuro
  • Yojimbo
  • You Were Never Really Here
  • The Greatest Showman
  • First Match
  • Come Sunday
  • The Hidden Fortress
  • Isle of Dogs
  • Blockers
  • Gemini
  • Thank You for Smoking
  • Captain America: The First Avenger
  • Thor
  • Roxanne, Roxanne
  • Seven Samurai
  • A Quiet Place
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man
  • Ikiru
  • Lean on Pete
  • Unsane
  • Ready Player One
  • I Kill Giants
  • Rashomon
  • Pacific Rim: Uprising
  • Half Nelson
  • A Fantastic Woman
  • Benny & Joon
  • Love, Simon
  • Tomb Raider
  • How Green Was My Valley
  • Marie Antoinette
  • Thoroughbreds
  • The Death of Stalin
  • A Wrinkle in Time
  • Golden Exits
  • Closet Monster
  • Faces Places
  • Reds
  • In the Family
  • The Best Years of Our Lives
  • Moon
  • Red Heat
  • The Deer Hunter
  • Annihilation
  • Red Sparrow
  • Mute
  • Sunshine
  • Dredd
  • Black Panther
  • Little Miss Sunshine
  • The Polka King
  • On Body and Soul
  • Permission
  • The 15:17 to Paris
  • Brick
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • The Cloverfield Paradox
  • Elevator to the Gallows
  • Notorious
  • Pacific Rim
  • God's Own Country
  • Paddington 2
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Paddington
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Boy
  • Maze Runner: The Death Cure
  • Rebecca
  • Punch-Drunk Love
  • Phantom Thread
  • The Lure
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Hostiles
  • Marjorie Prime
  • Beach Rats
  • Una
  • Girls Trip
  • My Happy Family
  • In This Corner of the World
  • All the Money in the World

Highly rated films InSession Film - missed

  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • First Man
  • Burning
  • Cold War
  • To All the Boys I've Loved Before

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more